הפרדה ממברנלית

May 18, 2018

מהי ממברנה:

מממברנה היא סנן, משמשת כאזור חייץ אשר מאפשר מעבר חומרים מסויימים, וחוסם מעבר חומרים אחרים. תהליך סינון מבוקר נפוץ בתהליכים המתרחשים בטבע, והעקרון הועבר לשימושים הנדסיים שונים.

 

ממברנות מאפשרות להרחיק חומרים שונים המאופיינים בתכונות שונות כגון גודל, הידרופיליות, מטען ועוד.

ממברנות משמשות עבור תהליכים שונים בתעשייה ביניהם טיפול בשפכים, התפלה, תהליכים שונים בתעשיית המזון והכימית לצרכי הפרדת גזים/חלבונים, אפליקציות בביו רפואה, ייצור אנרגיה ועוד.

 

ישנם סוגים שונים של ממברנות אשר משמשות להרחקת חומרים שונים. ניתן לסווג אותן לפי רזולוציות הסנן וסוג החומר ממנה היא מורכבת. ככל שהפורות(חורים) יהיו יותר צפופים הממברנה תרחיק חומרים קטנים יותר.  צורת הסינון בממברנות מתבצעת על ידי העברת הנוזל בתעלה שדפנותיה עשויות מהחומר המסנן.

 

הטבלה הבאה מציגה את סוגי הממברנות העיקריות ומתארת את השימושים ומאפייני העבודה שלהם:

 

 

 

ככל שרדיוס המרווחים קטן, מעבר המים – קצב הסינון – יהיה איטי יותר לכן המערכת תזדקק לכוח ולחץ חזק יותר שיניע אותה.

 

השימוש בממברנות בתהליכי הטיפול בשפכים מתבצע כאחד מהשלבים הסופיים של התהליך לצורך סינון השאריות המזעריות ש"שרדו" את תהליכי הסינון המקדימים. לעיתים מדובר בחומרים אורגנים שלא התפרקו או במלחים. למי השפכים שלנו מוזרמים חומרים מזהמים שונים, חלקם חומרים מסוכנים וקשים לסינון שמקורם במפעלים כימיים.

 

אופי המזהמים וגודל החלקיקים מהווים חלק עיקרי בבחירת הממברנה והתאמת מבנה זרימת הנוזל בה לצורך הבאת המתקן לטיפול ביעילות גבוהה. הרגולציה בנוגע לאופי המזהמים וריכוזם הולכת ומחמירה. כיום באירופה יותר ויותר מפעלי טיפול בשפכים נדרשים לבצע טיפול רביעוני בו יורחקו מזהמים כגון שאריות תרופות.

 

במקרים רבים יש כדאיות כלכלית למפעל לטפל במי השפכים שלו לרמה של מים שפירים בכדי למחזר את השפכים ולהגיע למצב של אפס פליטות נוזליות ZLD. המשמעות של זה היא אפס שפכים נוזליים, והפחתה דרמתית בצריכת המים של המפעל.

 

צוות המהנדסים בסוטוק יתאים לחברתכם את מערכת הטיפול המתאימה ביותר בכדי להפחית את עלויות התפעול השוטפות, עלויות ההקמה והקנסות מתאגידי המים.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Featured Posts

Fuel Cells - Spent Catalyst Recycle

August 22, 2018

1/3
Please reload

Recent Posts
Please reload

Search By Tags
Follow Us
  • Facebook Classic
  • Twitter Classic
  • Google Classic
Contact:

Mobile :+972-54-7499711 Email : maor@sutok.co.il Adress: Haifa , Israel. ​​​© 2020 by Sutok

עקוב אחרינו
  • sutok YouTube
  • Instagram Sutok
  • Facebook Sutok
  • LinkedIn Sutok
  • Twitter Sutok